GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Haberler

Yemek her zaman sadece yemek değildir

Danimarka kültüründe kültürün temel taşlarından biri ve ilginç bir anlama sahip olan bir kelime var hygge. Türkçe’deki karşılığı rahatlık olsa da tam olarak karşılığının bu olduğunu söylemek zor. Yine de rahatlık, arkadaşlarla veya sevdiklerinizle rahatlamak, mumlar, iyi bir yemek ve biraz sohbet olarak değerlendirirseniz çok uzaklaşmış sayılmazsınız. Hatta bunu bir tür ruh kucaklaması olarak da düşünebilirsiniz.

Her ne kadar hygge çok Danimarkalı bir şey olsa da ve tek başına yiyecekle ilgili olmasa da, atmosfer, yiyecek ve manevi ve fiziksel doyumun bir arada yürüdüğü fikri sadece kuzey Avrupa ülkeleri için geçerli değil.

Bu toprakları bir düşünün. Doğumdan ölüme, hastalıktan mutluluğa hayatlarımızı etkileyen her dönemde yemek de yanı başımızda olmuştur. Çok istediğimiz bir şey gerçekleştiğinde adak olarak döktüğümüz lokmalar, bolluk bereket ve paylaşımın önemini hatırlamak için bir ay boyunca kaynayan aşure kazanları ya da hastalandığımızda bizi ayağa kaldıracağına inandığımız sıcacık anne yapımı tavuk suyu çorba... Yani, yemek her zaman sadece yemek değil, bizim için önemli olan anların da bir tanığı.

Başlangıçlar için tüm ailenin, akrabaların ve sevdiklerin başında toplandığı mükellef sofralar da bizim bir parçamız. Hayatlarını birleştirmeye karar vermiş iki gencin yolcuklarının başını kutlamak ya da birkaç gün içinde gelecek yeni yılı karşılamak gibi.

Yeni yıl sofraları dünyanın dört bir yanındakiler gibi bizler için de yeni umutlar ve güzellikleri sevdiklerimizle birlikte sıcak ve samimi bir ortamda karşılamanın vazgeçilmezi. İster annenizin yaptığı hindi ve iç plavlı bir menünüz olsun, isterseniz de koca bir salonu doyuracak iştah açıcı bir açık büfe... Yarattığı his hepimizde aynı; yeniyi, iyiyi ve güzeli kucaklaşarak karşılamak, sevdiklerimizle birlikte bedenlerimizi doyururken ruhlarımızı da doyurmak.

Gelecek her yeni yıl hepimiz için bir öncekinden daha iyi olsun, 2020 tadı tamağımızda kalacak lezzetli, sağlıklı ve keyif dolu bir yıl olsun.

Haberlere dön