GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Haberler

Yaşasın Çay Molası

Hiçbir şey (leziz) bir bardak çaydan daha bize has olamaz.

Yüzlerce yıldır millet olarak her gün milyonlarca bardak çay içiyoruz. Yaklaşık son yüz elli yıldır çay tüketimimizde en ufak bir azalma olmadığı (tam tersi giderek artmakta olduğu) düşünülürse belki bizim için önemi anlaşılabilir.

Çayın genel olarak kahveden çok daha fazla tüketiliyor olmasına karşılık (günde 250 milyon fincan çay) popüler mekanlarda çaydan çok kahve satılması ise şaşırtıcı bir gerçek.

Neyse ki bu gerçeği değiştirmeyi umut eden işletmeciler bugünlerde yeni bir dalga başlatıyor; bizler çayın bol merasimli içişini ve çeşitliliğini yeniden keşfederken, dört bir yanda da yeni butik çay salonları açılıyor. Galiba milli içeceğimizin piramit poşetlerden daha fazla şey ifade ettiğini yeniden hatırlamaya başladık.

Bunu neden hatırlamayalım ki? Çay sağlığınız için inanılmaz derecede iyidir. Üç fincan çayda altı elmayla aynı düzeyde antioksidan bulunur. Bu sebeple siyah çaydaki flavonoidlerin Türkiye’de bir kişinin diyetindeki en önemli anti oksidan kaynaklarından biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca rahatlamanıza yardımcı olan kimyasallar içermesinin yanında, şekersiz tüketildiğinde diş çürümeleriyle bile mücadele eder. Tek dikkat etmemiz gereken çay ile birlikte kullanılan şeker miktarıdır. Şekerin zararlarını unutmayalım! O yüzden çay içerken şeker kullanıyorsak, minimum düzeyde tutmalıyız.

Çay beyin gücü için de harikadır. İçerisindeki theanine (çayda bulunan bir amino asit) beyin dalgası aktivitelerini artırır ve rahatlama sağlar. Kafeinle birlikte çalıştıklarında zihnimize benzersiz faydalar sağladığı kanıtlanmıştır. Bunların tümü, hem sağlığınız hem de iş yerindeki verimliliğiniz için çok değerli değil mi?

Bu sebeple iş yerinde çay içmenin teşvik edilmesi hem işletmeler hem de çalışanları için kazançlı bir tüketimdir. Sıvı eksikliği çekmeyen, daha rahat ve daha enerjik bir iş gücünden daha iyi ne olabilir ki? Siz de çalışanlarınızı sıcak ve sağlıklı bir şeyler içmeleri için su ısıtıcısının başına veya bir kafeye gitmeleri için teşvik edin.

Haberlere dön