GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Haberler

Tuz meselesi

Tuz meselesi

AŞIRI OLAN HERŞEY ZARARLI, FAZLA TUZ ALIMI DA! DENGELİ TÜKETİMİNİN VÜCUDUMUZ İÇİN BÜYÜK ÖNEMİLERİ OLSA DA FAZLA TÜKETİMİ SAĞLIĞIMIZI OLUMSUZ ETKİLEYEN BİR ÇOK HASTALIĞA SEBEP OLABİLİYOR.

Örneğin tuz tüketiminin hipertansiyonu (yüksek tansiyon) tetikleyici etkisi, kalp rahatsızlıkları, kardiyovasküler hastalıklar ve kalp krizi riskini artırıyor. Ayrıca kemik erimesinden , bağışıklık düşüklüğüne kadar farklı bir çok hastalık ile de ilişkili olduğu düşünülüyor. (New Scientist, 2013). Bu yüzden günümüzde bir çok ülke bu konuda alarma geçmiştir ve uygun tüketim standartları geliştirmişlerdir. 2008 yılında Türk toplumunun tuz tüketiminin araştırıldığı bir çalışmada, günlük tuz tüketim miktarının 18 gram olduğu belirlenmiştir, oysaki tuzun sağlığımızı olumsuz etkilememesi için sağlık otoritelerinin önerdiği tüketim miktarı 5 gramdır.

Sonuç ; ülkemizde aşırı tuz tüketilmektedir.

Bu aşırı tüketimin önüne geçilebilmesi için dengeli tuz tüketimi stratejilerinin oluşturulması, uygun koşulların sağlanması ve bireylerin bilinçlendirilmesi çok önemlidir.

Bu sebeple bizler yiyecek sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, müşterilerinin tuz, şeker ve trans yağ gibi maddelerin tüketimlerini azaltma kosununda sorumlu olduklarına inanıyoruz. Eurest ve ana şirketimiz Sofra-Compass Group Türkiye olarak bu konudaki hassasiyetimizi maksimum seviyede tutuyoruz.

Oluşturduğumuz Beslenme Programı Kapsamında; servis edilen tüm yemeklerimizin “yağ ve tuz”miktarlarını uluslararası sağlık oteriteleri tarafından kabul edilmiş değerler göz önünde bulundurularak sınırladık ve standartlaştırdık. Tüm yemeklerimizde standart uygunluğunu kontrol eden “uyarı sistemleri” geliştirdik.

Yemeklerimizden bu kadar çok tuz eksilttiğimizde, keyifle tükettiğimiz yiyeceklerin tatları bozulmuyor mu?

Kesinlikle hayır. Evde yemek pişirenlerin birçoğunun bildiği gibi, tuz kullanmadan yemeklerin tadını iyileştirmek için bolca malzeme var. Örneğin taze otlar, limon suyu ve zeytin yağı, menülerinize lezzet katmanın en iyi yöntemleri. Tuz tüketiminizi azaltmaya başladığınızda, tat alışınızın değiştiğini ve alt tatları daha iyi almaya başladığınızı göreceksiniz.

Özetle - işletmelerimizde tuz tüketimini azaltmaya özen gösteriyoruz ve tüm müşterilerimize aynısını evde de uygulamasını öneriyoruz.

New Scientist, 2013, Salty food exacerbates multiple sclerosis in mice [çevrimiçi]
http://www.newscientist.com/article/mg21729074.100-salty-food-exacerbates-multiple-sclerosis-in-mice.html (7 Mart 2013)

T.C. Sağlık Bakanlığı; http://beslenme.gov.tr/index.php?lang=tr&page=378

Haberlere dön