GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Haberler

Tamam Yiyelim Ama Bilerek Yiyelim...

YERYÜZÜNDEKİ TÜM CANLILAR FİZİKSEL İHTİYAÇTAN DOLAYI YEMEK YİYORLAR. TABİİ BİZ DE. ANCAK İNSAN OLARAK BİZ BU DURUMU BİRAZ DAHA FARKLI ELE ALABİLİYORUZ... İHTİYACIN ÖTESİNE GEÇEREK GENETİKTEN ÇEVRESEL ETKENLERE, BİREYİN O ANKİ DUYGUSAL DURUMUNDAN SOSYO-DEMOGRAFİK ÖZELLİKLERE, KÜLTÜREL VE DİNİ İNANIŞLARDAN BEDEN ALGISINA VARINCAYA KADAR BİRÇOK FAKTÖRDEN ETKİLENEREK YEMEK YİYEBİLİYORUZ.


Birçoğumuz geçtiğimiz birkaç saat içinde bir şeyler yemiş olsak da ne yediğimizi muhtemelen unutarak yeniden yeme eylemine koyuluyoruz. İşte bu noktada bilim insanları, insanlarda yeme farkındalığı yetisinin gelişip gelişmediğini araştırmaya başladı. Yeme farkındalığı “Ne yediğinden çok nasıl ve neden yeme davranışının oluştuğunu fark ederek, fiziksel açlık-tokluk kavramını içselleştirip, duygu ve düşüncelerin etkisinin de farkında olarak, çevresel etkenlerden etkilenmeden, besin seçimlerini yargılamadan, burada ve şu anda tüketilecek olan besine odaklanarak yeme” olarak tanımlanıyor. Bu farkındalık özellikle porsiyon kontrolünü sağlama ile ağırlık yönetiminde de önemli rol oynuyor. Ama bunu bir düzene sokmak sanıldığı kadar zor değil. Aşağıdakilere bir göz atın isterseniz.

Alışveriş listesi yapın

Alışveriş yaparken bölümler ve raflar arasında dolaşmaınızın bir amacı olsun. Öyle her gördüğünüzü lazım olur deyip almayın. Bir alışveriş listesi yapın ve o listeye sadık kalın. Sepetinizin çoğunu doğal ürünlerle doldurun. İşlenmiş ve katkı maddesi eklenmiş paketli ürünlerden kaçının. Evet, diğerleri “Beni al, beni al” diye bağırıyor, biliyoruz, ama biz size güveniyoruz.

İştahla masaya oturun ama çok aç kalmamaya özen gösterin

Bütün gün hiçbir şey yemeyip akşam yemeğini de hafif bir salata ile geçiştirebileceğinizi düşünmeyin. Öğün aralarını çok uzattığınızda kan şekeriniz düşeceği için bir sonraki besin alımınız aslında ihtiyacınız olandan çok daha fazla olur ve tokluk hissini sağlayamazsınız. Bu yüzden öğün aralarını 4 saatten uzun tutmamaya çalışın.

Küçük porsiyonlar tüketin  

Porsiyonlarınızı küçültün dediğimizde sadece tabağınıza koyduğunuz yemekleri azaltın demiyoruz. Kocaman bir tabağın içine bir kaşık bezelye koyarsanız bu sizi tabii ki tatmin etmeyecektir. Ama tabağınızın boyutunu da küçültürseniz o bir kaşık bezelye size bir kepçe gibi gelecektir. Şimdi daha iyi oldu değil mi...

Yemeğinizin değerini bilin  

Çok sevdiğiniz ve kıymet verdiğiniz bir şeyin hemen bitmesini istemezsiniz değil mi? Yemeğinize de o gözle bakın. Yediğiniz yemeklere dikkat etmek, bilinçli bir şekilde yemek yeme için oldukça önemlidir. Eğer yemeğinizi 5 dakika içinde yiyorsanız, tüm bu farkındalık süreçlerine hakim olmak oldukça zor olacaktır. Ailenizle yemek yerken, yediğiniz yemeğin lezzeti ve dokusu hakkında konuşun. Çocukların dondurma yemesini örnek alın. Bitmesin diye nasıl da uğraşırlar.

Tüm duyularınızı yemek yerken hissedin  

Görme, işitme, tatma, koklama, dokunma... Yemeğinizi yerken onu görür, kokusunu içinize çeker, tadını alır ve dokusunu hissedersiniz. Hatta onları hazırlarken ve yerken çıkarttıkları sesleri bile duyarsınız. Farklı yiyeceklerin farklı seslerine dikkat edin. Yemeğinizi çiğnerken, tüm malzemeleri özellikle baharatları tanımlamayı deneyin. O zaman yemeğin keyfine daha çok varacaksınız ve bu duyuları algılamaya çalışırken daha kolay ve hızlı doyacaksınız. Nasıl buluş ama...

Küçük ısırıklar alın  

Ağzınızı her zaman sonuna kadar doldurmak size istediğiniz hazzı vermeyecektir. Hele ki yediğiniz yemeğin tadına varmak istiyorsanız. Küçük ısırıklar aldığınızda yani ağzınız tam olarak dolmadığında yemeğin tadını alabilmek ve hissedebilmek daha kolaydır. Bu nedenle yemeğinizi daha küçük lokmalar halinde tüketin. Aradaki farkı görünce bize teşekkür edeceksiniz. Bir şey değil...

İyice çiğneyin  

Az çiğneyip hızlı yutmak az yemek yemek konusunda size pek de destek olmayacaktır. Yemeklerin özünü tadabilene kadar iyice çiğneyin. Yiyeceklere bağlı olarak, her ağız dolusu 20 ila 40 kez çiğnemek zorunda kalabilirsiniz. Yemeği iyice çiğnemek mide sağlığınız için de oldukça önemli bir durum.

Yemeğinizi yavaş yiyin  

Artık hepimizi biliyoruz bunu, beyne doyma sinyali genellikle yemeye başlamanızdan ortalama 20 dakika sonra gönderilir. Hızlı yemek yediğinizde beyne doyma sinyali henüz gönderilmediği için doyma hissi oluşana kadar ihtiyacımızdan daha fazla yeriz. Fakat daha yavaş yemek yenirse, beyninize bedeninizi yakalama şansı verirsiniz ve bu sayede yemeniz gereken doğru miktarı tüketmiş olursunuz. Yemek yerken konuşmak iyi değildir denir ama her lokma sonrası birkaç kelime söylemek bu konuda size yardımcı olabilir. E tabii masayı da daha keyifli hale getirecektir.

8 küçük maddeden bahsettik. Hayatınıza eklemek için çok zor maddeler de değil bunlar. Pazartesi’yi beklemeyin hemen bugünden bu maddeleri uygulamaya başlayın deriz.

Haberlere dön