GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Haberler

İnce kalmak isteyen aburcubur meraklıları için çözüm erken beslenmek

ESKİLER, GÜNDE ÜÇ ÖĞÜN YEMEK YEMENİN ÖNEMİNİ ANLATMAK İÇİN "KAHVALTINI KRAL GİBİ, ÖĞLE YEMEĞİNİ PRENS GİBİ, AKŞAM YEMEĞİNİ FAKİR GİBİ YE" DEMİŞLER. BUGÜN İSE ÇOĞUMUZ BU SÖZÜ DUYMAZDAN GELİRİZ. AMA SON YAPILAN ARAŞTIRMALAR BU ŞEKİLDE BESLENMENİN GAYET SAĞLIKLI BİR TAVSİYE OLDUĞUNU GÖSTERİYOR.

Basit bir yaklaşım gibi görünebilir ama bu tavsiye önemli bir mesaj içeriyor: Kilo vermek karmaşık bir iş olmak zorunda değil. Tek yapmamız gereken biraz daha az yemek; özellikle de bedenimizin en az aktif olduğu gece saatlerinde. Çoğumuz uyku haricinde gün boyu bişeyler yeriz. Ancak son yapılan bilimsel araştırmalar bu beslenme şeklinin sağlıksız olduğunu, dolayısıyla da bu atasözünün doğruluğunu kanıtlıyor.

Peki, bilimsel çalışmalar bu sonuca nasıl vardı? Araştırma kapsamında, bir grup hayvana diledikleri zaman diledikleri kadar tüketebilecekleri miktarda yem verilirken, bir diğer grubun ise sadece günlük normal aktif yaşamlarının ilk sekiz saati içinde beslenmelerine izin verildi. Sonuçlar, yüksek yağ içeren yemleri sınırlı bir süre içinde tüketmek zorunda olan grubun, aynı yemlere tüm gün boyu dilediği zaman erişebilenlere kıyasla çok daha sağlıklı olduğunu gösterdi. Yüksek miktarda yağ içeren yemlere gün boyu erişebilen hayvanlarda obezite ve diyabet otaya çıkarken, uyku/uyanıklık ritimlerinin de bozulduğu kanıtlandı.

Yaz aylarında birçok insan, şişen göbeklerini toparlamak için türlü türlü kararlar alırlar. Paniğe gerek yok. Tek yapmanız gereken güne erken bir kahvaltıyla başlamak, öğleyin sizi uzun süre tok tutacak sağlıklı yiyecekler yemek ve gece geç saatlerde atıştırmaktan kaçınmak.

Günün erken saatlerinde; yani enerjiye en çok ihtiyaç duyduğunuz saatlerde sıkı beslenmenin önemini unutmayın.

Haberlere dön