GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Haberler

Gluten: Dost Mu Düşman Mı?

GÜNÜMÜZ KOŞULLARINDA DEĞİŞEN YAŞAM KOŞULLARI, HAREKETSİZ MASA BAŞI İŞ HAYATI, STRES, GÜNLÜK HAYAT RUTİNLERİ DERKEN KİLOLARIMIZI KONTROL ETMEK ARTIK PEK DE KOLAY OLAMAYABİLİYOR. BUNUN DA BİZE GERİ DÖNÜŞÜ YOL, SU ELEKTRİK DEĞİLSE DE BAŞTA OBEZİTE OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ SAĞLIK SORUNLARI OLABİLİYOR.

AMA HEMEN YÜZÜ DÜŞÜRMEYE DE GEREK YOK. BUNU ÖNLEMEK İÇİN YAPILACAK BİRÇOK ŞEY VAR. DİYET, EGZERSİZ VB. GİBİ. ÜSTELİK BAZI BESİNLER DE VAR Kİ YAĞ YAKIP METABOLİZMAYI HIZLANDIRARAK KİLO VERME POTANSİYELİNİ ARTIRIYOR. LİSTEYİ AŞAĞIDA AÇIKLIYORUZ.


Peki kimler gluten yiyebilir?

Türk sofralarının olmazsa olmazı... Sadece biz bulduğumuz için değil aynı zamanda sindirime yardımcı olduğu, osteoporozu önlediği, kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşıladığı ve özellikle karın çevresindeki yağların yakımına destek olduğu için de başımızın tacı. Ayrıca yüksek protein değerine de sahip olduğu için uzun süreli tokluk hissi sağlayıp daha az yedirtiyor. İçerdiği konjuge linoleic asit sayesinde bel çevresindeki yağları yakmaya destek oluyor. Tıbbi terimler kafanızı karıştırmasın bel çevrenizdeki fazlalıklardan kurtulmanıza yardımıcı olur diyor yani...

Besin deposu yulaf

Diyet yapanlar bilir yulaf gereklidir. Peki onu önemli kılan ne, onu bilir misiniz? yulaf, diğer tahıllara göre daha yüksek oranda posa içeriyor. Ayrıca demir, manganez, çinko, E vitamini, folat, diğer B grubu vitaminlerinin de iyi bir kaynağı. En önemli özelliklerinden biri iyi bir selenyum kaynağı olması. Selenyum, antioksidan etkiye sahiptir ve bu sayede DNA tamiri ve bazı kanser türlerinin riskinin azalmasında etkilidir.

İçinde beta glucan var. Ne işe yarar? kolesterolü düşürür, kan glikoz düzeyini dengeler, daha uzun süre tokluk sağlar ve bağışıklığı güçlendirir. Yapılan bir çalışmada kahvaltıda yulaf tüketenlerde tüketmeyenlere göre vücut kitle indeksleri daha düşük bulunmuş. “Şimdi neden kahvaltıda yulaf yediğimizi anladınız mı?” Evet, anladık. Söz karışmayacağız artık. Lif içeriğinin yüksek olması da kan şekerini dengeleyip uzun süre tokluk sağladığı için kilo verme sürecine destek oluyor.

İştah azaltan ananas

Ah ananaslı pizza... Pizza mı hayır biz pizza demedik. Sadece ananastan bahsediyoruz...

İçindeki Bromelain enzimi kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi ve inme riskini azaltıyor, proteinden zengin gıdaların sindirimine yardımcı oluyor. Bir diğer önemli etkisi de ödem atımına yardımcı olması. Kilo verme sürecinde ise bromelain yağların sindiriminde görev alan lipaz enzimi ile birlikte çalışarak yağ yakımını hızlandırıyor, ayrıca iştahı da azaltarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Antioksidan yeşil çay

“Çayın da yeşili mi olurmuş, bizim halis muhlis siyah çayımız var.” Tabii ki var ama yine de yeşil çaya bir şans verin deriz. Camellia Sinensis L bitkisinin yapraklarının farklı farklı fermentasyon işlemlerine maruz bırakılması sonucu yeşil çay, oolong çayı ve siyah çay oluşuyor. Yeşil çay ise fermente olmamış çay yapraklarıdır. En önemli özelliklerinden biri antioksidan etkiye sahip kateşin polifenollerini bol miktarda içeriyor olması. Özellikle Epigallocathechin-3-Gallat (EGCG) yağ yakımını artırıyor. Ayrıca sempetik sinir sistemi aktivasyonunu artırdığı için metabolizmayı hızlandırıyor ve bu sayede enerji harcamasını da artırıyor. Yeşil çay ekstratı ile 3 ay boyunca 70 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada hem vücut ağırlığında hem de bel çevresinde önemli şekilde azalma görülmüş.

Kırmızı biber mucizesi

Yapılan çalışmalarda acı biberin içeriğinde vücudun bütününde önemli rol oynayan birçok aktif bileşen saptanmış. Bunların en önemlilerinden biri kapsaisin. Kapsaisin, kırmızı bibere acı özelliğini veriyor. Kapsaisinin ağrılı iltihap, romatoid artrit, Alzheimer gibi birçok hastalık üzerinde pozitif etkileri var. Ayrıca yapılan çalışmalar anti kanserojen etkiye sahip olduğunu da gösteriyor. Diğer etkilerinden biri de zayıflamaya yardımcı olması. Ayrıca diyette tükettiğimiz kırmız biber, enerji alımını baskılayabilir ve tokluk hissi sağlayabilir. Bu sayede de yemek yeme isteği azalıyor. Biraz acı olabilir ama tüketmeye değer bir besin.

Her ne kadar herbiri birbirinden farklı mucize etkilere sahip olsa da bunları yiyince sihirli değnek dokunmuş gibi birden incelmeyeceksiniz. Ama bir yerinden başlamak için faydalı olacaktır. Haydi mutfağa...

 

Haberlere dön