GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Haberler

Damağınızdaki Renkler

YEMEKLER SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA SUNUMUN HER ŞEY OLDUĞUNU DÜŞÜNENLERLE, LEZZETİN GÖRÜNÜŞÜN ÖNÜNE GEÇTİĞİNİ DÜŞÜNENLER ARASINDA HER ZAMAN BİR TARTIŞMA OLAGELMİŞTİR. YEMEK PROGRAMLARINDA OLDUĞU GİBİ.

Peki gözlerimizle yediğimiz fikrinde aslında bir gerçeklik payı yok mu? Oxford Üniversitesinden deneysel psikolog Charles Spence olduğunu düşünüyor gibi. Kendisi, konu yiyecekler olduğunda görmenin de koku ile birlikte önde gelen duyulardan biri olduğunu söylüyor.

Ona göre tat daha önemsiz; doku, temas ve ses yanında ikinci sıralarda bir yerde. Bunu şöyle açıklıyor: "Beynin yarısı bir şekilde görseldir... ancak tat duyularının yüzdesi çok düşüktür. Yani söz konusu korteks hakimiyeti ise görüş her zaman kazanandır."

Öyle görünüyor ki renkler yiyeceklerin tadını alış biçimimizi etkiliyor. Bir çok araştırma konu lezzet olduğunda beynin farklı renkleri farklı şekillerde işlediğini gösteriyor. Örneğin kırmızı, çekicidir. Bir teoriye göre kırmızının bizim için ilgi çekici olmasının sebebi tatlılığı ve kalori fazlalığını çağrıştırmasıdır. Diğer taraftan bu, kırmızı eşittir tehlike şeklindeki çocukluk şartlanmalarına ters bir düşünce; zehirli kırmızı meyveleri düşünün.

Bu bir ikilem, bunda şüphe yok. Ancak her şeyi hesaba katarsak, üzerinde çok da düşünmediğimiz bir şey bu.

Baharın geldiğini de düşünecek olursak, güneş ışınlarının altında renklenmeye başlayan her yerle birlikte tabaklarınızı da renklendirmek isterseniz diye yazdık. Bir baharı böyle selamlıyoruz ya siz?

Haberlere dön