GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Haberler

Sınavdan Önce Doğru Hazırlık Kadar Doğru Beslenme De Önemli

TÜM DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN VE HERKESİ ETKİLEYEN PANDEMİ SÜRECİ ÖĞRENCİLERİ DE ÇOK BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLEDİ. BU SÜREÇTE OKULLAR KAPANDI, ONLINE EĞİTİME GEÇİLDİ VE BU DEĞİŞİKLİKLERİN YARATTIĞI STRES ÖĞRENCİLERİN YEME DAVRANIŞLARINDA, UYKU DÜZENLERİNDE, ÇALIŞMA HAYATLARINDA VE SOSYAL HAYATLARINDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLERE YOL AÇTI. ÖZELLİKLE SINAV HAZIRLIĞI İÇİNDE OLAN ÖĞRENCİLERDE BU STRES DÜZEYİ DAHA DA YÜKSEK OLDU. ANCAK DOĞRU BİR BESLENME ŞEKLİYLE STRES VE STRESİN YARATTIĞI UYKUSUZLUK, MİDE BULANTISI, İŞTAHSIZLIK YA DA AŞIRI YEME GİBİ BİRÇOK PROBLEMİN ÖNÜNE GEÇMEK MÜMKÜN. SINAVDAN ÖNCEKİ GÜNLERDE BESLENMEYE ÖZELLİKLE DİKKAT ETMELİ.

Dikkat, sınav sırasında enerjinizin düşmesine sebep olacak çikolata, şeker ve benzeri tatlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durun! Sınavdan 30 dakika önce 1 avuç kadar kuru meyve ve ceviz, fındık veya badem enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olabilir!

Kahvaltı Şart!

Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı der Cemal Süreyya, güne zinde bir başlangıç yapmak için de kahvaltı oldukça önemlidir. Kahvaltıda tabağında tüm besin gruplarına yer vermekse bu işin püf noktası. Karbonhidratlar için, yulaf, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler gibi enerjinizi uzun süre sabit tutan sağlıklı karbonhidratlara tabağınızda yer verin. Protein içinse yumurta ideal. Yumurta da içerisindeki kolin isimli bileşenle, zihinsel performansınızı artırır, hafızanızı kuvvetlendirir. Kahvaltı yapılmadan girilen sınavda ilerleyen saatlerde baş ağrısı, dikkatsizlik, yorgunluk ve kan şekerinin düşmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz, dikkat.

Mutlaka Yeterince Su İçin!

Susuz kalmak beyninizin işleyişini olumsuz etkileyecektir, günde 8-10 bardak su içmeyi hedefleyebilirsiniz.

Öğün Atlamayın!

Her gün benzer saat aralıklarında ana ve ara öğünler yaparak vücudunuza kendi biyolojik ritmini kazandırmalısınız. Bu konsantrasyonunuzu artırdığı gibi enerji seviyenizi de dengede tutar. Ara öğünlerde hem kan şekerinin ani iniş çıkışlarını hem de çocuğun dikkat dağınıklığını engelleyecek, stresi azaltacak gıdaları seçin. Kan şekerini dengesizleştirecek kalorili, basit şeker içeren karbonhidratlardan uzak durun. Basit şeker size fayda sağlamayacaktır. Çilek, kivi, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi C vitamini içeren besinler ile ceviz, fındık, badem gibi E vitamini ve çinko içeren kuruyemişler zihninizi açar, enerji verir ve tok kalmanıza yardımcı olurlar.

Kafeinden Uzak Durun!

Kahve, çay ve gazlı içecekler kafein içerir. Günde 1 fincan kahve ve çay dikkat ve konsantrasyona destek olabilir ancak bunların aşırı tüketimi fazla kafein alımına neden olarak ters etki yaratıp huzursuzluk, uykusuzluk gibi sorunlara da yol açabilir. Fincan fincan kahve eşliğinde yapılan maraton çalışmaları hepimizin gözünde canlanmıştır, ancak biraz dahafa fazla çalışabilmek için sarıldığınız o fincan istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Yapmayın.

Kaliteli Uyuyun!

Uykusuzluk çalıştıklarınızı anlamanızı zorlaştırır, huzursuzluk, sinirlilik haline ve enerji düşüklüğüne sebep olabilir. Günde 7-8 saat düzenli uykunun beden ve zihin performansınızı artıracağını unutmayın. Bu süreçte yastığınıza küsmenize gerek yok.

Sınav günü için de birkaç önerimiz var

  • Zihninize iyi gelecek yiyecek ve içeceklerle beslendiğinizden emin olun!
  • Zihninize ve midenize kötü gelecek yiyecek ve içecekleri asla tüketmeyin! Aşırı yağlı , şekerli, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bazı bitki çayları, siyah çay, kahve ve kola kafein içeriği sebebiyle huzursuzluk ve çarpıntıya sebep olabilir.
  • Dışarıda ve açıkta satılan besinler sindirim rahatsızlıkları ve zehirlenmeye yol açabileceği için tercih etmemelisiniz.
  • Kahvaltıyı geçiştirmeyin. Yumurta, az yağlı peynir, zeytin, bal/pekmez, ceviz, tam buğday ekmeği, domates, salatalık, yeşil biber taze ve kuru meyvelerden oluşan zengin bir kahvaltı yapabilirsiniz.
  • Aşırı yemeyin, yeterli yiyin!
  • Daha önceden denemediğiniz bir besini tüketmeyin!
  • Eğer gaz problemi yaşıyorsanız, sınav günü ve öncesinde normal süt yerine laktozsuz süt tüketmeniz sizin için daha iyi olacaktır.
  • Bir gün öncesinde çok yağlı, ağır gıdalar yerine protein, karbonhidrat, yağ dengeli hafif gıdalar tercih ediniz. Örneğin; ton balıklı veya kıymalı makarna, etli sebze yemekleri, ızgara tavuk, et veya balık gibi.

Unutmayın sınav her ne dar bir gün olsa da ona giden yol uzun bir maraton. Bütün bir yıl bu maratonu en iyi şekilde gelmişken son günlerde de beslenmenize, uyku düzeninize ve planınıza sadık kalmaya devam edin.

Haberlere dön