GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Haberler

Ne Ağzınızın Tadı Ne De Uykunuz Kaçmasın

BOŞUNA ÇOCUKLUKTAN BERİ BİZİ İYİ UYKU İÇİN YÖNLENDİRMİYORLAR. ÇÜNKÜ UYKU DEDİĞİMİZ ŞEY LÜKS DEĞİL, BİR İHTİYAÇ. TAM DA İYİ VE SAĞLIKLI BİR YAŞAMIN ANAHTARI OLMASI SEBEBİYLE BİR İHTİYAÇ. AMA UYKU HALA OLDUKÇA KARMAŞIK VE MEKANİZMASI HALA NET OLARAK ÇÖZÜLEMEMİŞ BİR DURUM. UYKU ZAMANLAMASININ, SÜRESİNİN VE YOĞUNLUĞUNUN BELİRLENMESİNDE BİRÇOK ETKEN VAR. TEMEL ETKENLERİN BİRİ DE TABİ Kİ BESLENME. ÖZELLİKLE PANDEMİ SÜRECİNİN YAŞANDIĞI BU DÖNEMDE STRES VE KAYGI DÜZEYİNİN ARTMASI, BESLENME DÜZENİNİN BOZULMASI GİBİ DURUMLAR SİZİN DE UYKUSUZ YA DA BÖLÜK PÖRÇÜK UYUDUĞUNUZ GECELERİNİZİN SEBEPLERİNDEN BİRİ.

Uyku ve beslenme arasında birbirini etkileyen karşılıklı bir ilişki var. Yani uyku düzeninin bozulması sağlıklı beslenme düzenini olumsuz yönde etkilerken tüketilen bazı besinler de uyku kalitesini azaltıyor. Örneğin, gece geç saatlerde uyumanın fast food tüketimini artırdığına, sebze tüketimini azalttığına ve düşük fiziksel aktiviteye neden olduğunu biliyor muydunuz? Ya da kronikleşmiş uykusuzluğun besin alımını artırdığının ve buna bağlı olarak vücut ağırlığının arttığının yapılan bazı çalışmalarda gösterildiğini. Tükettiğimiz bazı besinlerle de uyku kalitemizi artırabilir ya da bozabiliriz. Evet, bizzat biz yediklerimize dikkat etmeyerek bunu yapabiliriz. Özellikle akşam yemeğinde sindirimi zor yiyecekler, kızartmalar, yağ ve şeker içeriği yüksek gıdalar tüketmek ve uyku saatine yakın zamanlarda kafein içeriği yüksek çay, kahve, kola gibi içecekleri tüketmek hem uykuya geçişi zorlaştıracak hem de uyku kalitesini azaltacaktır.

Uyumadan 2 saat önce besin alımı kesilmeli

Uykuya geçişi kolaylaştırmak için ilk yapmamız gereken şeylerden biri ise uyumadan en az 2 saat önce besin alımının kesmek. Bunun yanında kafein içermeyen bitki çayları da uykuya geçiş konusunda önemli bir yardımcınız.

Uyku Kalitesini Artıran Besinler De Var

Biraz bilimsel bilgi... Uyku kalitesini artıran besinlerin ortak özelliği triptofan amino asidinden zengin olmaları. Triptofan seratonin hormonunun üretimini artırırken seratonin de mealtonin hormonunu destekliyor. Melatonin vücudun gece ve gündüz farklılıklarına uyum sağlamasında görev alıyor. Yani hava karardığında uykumuzun gelmesini, aydınlandığında da uyanmamızı sağlayan şey. Dolayısıyla triptofan içeriği yüksek olan besinler uyku kalitesini artırıyor. Ayrıca yatmadan önce kurubaklagiller, yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum içeriği yüksek olan gıdaları tüketmek de uyku kalitesini pozitif yönde etkilemektedir. Uykuya geçişi kolaylaştıran besinleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Uykusuzluk çekiyorsanız gece yatmadan önce size yardımcı olabilir diye...

Muz, Kayısı, Elma, Ispanak, Tatlı patates, Badem, Keten tohumu, Süt, Yoğurt, Kefir, Kurubaklagiller, Kafeinsiz bitki çayları

Son sözümüz beslenmenin her şey gibi uykuya da etki ettiğini unutmayın. İyi bir uyku düzeni içinde yediklerinize dikkat edin. Bizden söylemesi.

Haberlere dön